Povlečení mikroplyš

Ten nejatraktivnější materiál současnosti?

Bezesporu ano, povlečení z mikroplyše nabízí dokonalý komfort, lehkost a jemnost nad hedvábí a také nadčasovou eleganci. To vše v jednom je prostě skvělé, mikroplyš pak potěší i všechny, které nebaví žehlení. Totiž, abyste rozuměli, žehličku můžete protentokrát nechat vypnutou, tento materiál je navíc ideální i pro alergiky.

Je lehký a krásně provzdušněný, současně zahřeje, když je to během mrazivých zimních měsíců opravdu zapotřebí. Obecně, mikroplyštermoregulační vlastnosti na jedničku – udrží teplo v zimě, ale dopřeje i dostatek oddechu pro tělo zmožené letními vedry.

Na dotek je opravdu jako samet, uchová si dlouhodobě barvu i tvar, výhodou je i moderní zapínání na praktický zip. Ještě před pár lety byl mikroplyš žhavou novinkou, ale v současné době je už nedílnou součástí českých ložnic – vyzkoušejte ho také a uvidíte sami!

Naše tělo i mysl potřebuje po každodenním zápřahu nutně pár hodin pro regeneraci a obnovení sil. To lze zajistit především kvalitním spánkem. Ačkoliv se může zdát, že kvalita a délka spánku spolu jdou ruku v ruce, není tomu tak, neboť kvalita spánku je z mnoha hledisek důležitější. A hlavně na ni má vliv nespočetně více faktorů, díky čemuž není snadné takového kvalitního spánku doopravdy dosáhnout. Dalo by se ale říci, že všechno se odvíjí od toho, kde spíme. Základem je správně zvolená postel, u které hraje roli její tvrdost, poddajnost, prodyšnost a do jisté míry také umístění v místnosti.

Na postel přijde dobře vybraný rošt těch nejlepších kvalit, na který se potom umístí na míru zvolená matrace. Ani po tomto martyriu ale nemáte vyhráno, neboť vám ještě zbývá vybrat peřina či přikrývka a její povlečení. Mezi nejoblíbenější materiály současnosti patří určitě bavlna, dále krep, který se nemusí žehlit, flanel nebo mikroplyš. Každé povlečení má dané určité vlastnosti, které vám mohou pomoci si z nich snadno vybrat.

Určeno pro typické zmrzlíky

Pokud i vy patříte mezi klasické „zmrzliny“ s neustále studenýma rukama a nohama, vsaďte na materiál současnosti nazvaný mikroplyš. Od mikroflanelu, který je rovněž velmi hřejivý, se liší především na dotek, na pohled je tedy od sebe téměř nerozeznáte.

Jelikož mají tyto materiály vcelku podobné vlastnosti, ani na cenovce příliš velké rozdíly nepocítíte. Mikroplyš nemá tak husté chloupky jako mikroflanel, ale přesto, když se do něj zachumláte, je to jako usínat ve vyhřátém brlohu. Obzvlášť během zimy můžete narazit na problém – ve vytopené místnosti se špatně spí, ale při otevřeném okně je hrozná zima. To znamená, že se buď budíte teplem či nemůžete spát nebo se ráno probouzíte zmrzlí jako sněhová královna.

Aby váš spánek byl kvalitní i během zimního období, je dobrou volbou si pořídit kvalitní mikroplyšové povlečení, které vás zahřeje, ať už spíše při otevřeném nebo zavřeném okně.

Velikost podle přikrývky a polštáře

Když přijdete do obchodu s tím, že máte jasno v tom, že chcete mikroplyšové povlečení, obyčejně se zaseknete na druhém bodě, kterým je velikost povlečení. Pokud kupujete peřinu i povlečení nové, nechte si poradit od obsluhy ke správnému zkombinování. Pokud ale peřinu a polštář již doma máte a pouze je chcete nově obalit mikroplyšem, potom si ho pečlivě přeměřte.

Ačkoliv klasická peřina pro jednoho člověka má obvykle 140 centimetrů na 200 centimetrů, nemusí to být zrovna váš případ. Někteří jedinci jsou vysocí, a proto potřebují prodlouženou peřinu, aby jim v noci nekoukali ven nohy. Taková peřina potom potřebuje speciální povlečení na své rozměry 140 centimetrů na 220 centimetrů. Další možností velikosti je francouzská přikrývka. Doma máte francouzskou přikrývku, jestliže pro sebe i partnera máte jednu velkou peřinu. U nich si dejte pozor, pokud pro ně kupujete povlečení, protože francouzská přikrývka může mít 200 centimetrů na 200 centimetrů nebo také 200 centimetrů na 220 centimetrů. Stejně tak polštáře mohou mít atypické rozměry, takže potom můžete narazit na problém, že mikroplyšový povlak je malý nebo příliš velký.

Stylové ladění

Obecně platí, že barvy mají vliv na naši mysl, ať už si to uvědomujeme nebo ne. A často právě mohou mít dva různé často i protikladné významy. Jen si vezměte takovou červenou barvu.

Zatímco červené povlečení může evokovat pocit příjemného tepla, pro někoho může spíš symbolizovat násilí a agresivitu a vulgaritu. Do ložnice je vždycky sázkou na jistotu volit spíše střídmější pastelové a jednoduché barvy, které nebudou narušovat váš klidný spánek. A nejedná se jenom o barvy, ale také o výrazné motivy, které by mohly podvědomě váš spánek rušit.

Kromě toho umírněnější motivy a barvy se potom snadněji ladí se zbytkem místnosti, protože i taková harmonie může mít pozitivní vliv na váš spánek a jeho kvalitu. Mikroplyšové povlečení lze sehnat v prostých barvách, jako je světle hnědá, krémová, mentolová, blankytná či jemná fialová. Mezi vzory na povlečení potom vedou různé puntíky, jemné drobné kvítky, hvězdičky nebo vánoční motivy, jako jsou vločky nebo drobní sobi. Tento druh motivů je pro mikroplyš typický, neboť se předpokládá, že teplou přikrývku budete vytahovat především v zimním období.

Jak o mikroplyšové povlečení pečovat

Stejně jako o všechno, i o mikroplyšové povlečení se musíte starat, aby mělo dlouhou životnost. Zatímco dříve se jedno povlečení kupovalo prakticky na celý život, dnes jsou materiály mnohem méně trvanlivé, což se ale do jisté míry dá vykompenzovat dostatečnou péčí. A u mikroplyše pro vás tato péče bude spíše ulehčením ve vaší práci.

Povlečení z tohoto materiálu se totiž snadno pere v pračce a to na přibližně 40°C. Velkou výhodu představuje také to, že mikroplyš je poměrně rychleschnoucí tkanina, což potěší během zimního období, kdy doma není dost místa na pořádné sušení velkého prádla. Další postup je potom prostý – povlečení stačí složit a uklidit. Bez žehlení, bez napařování či jiného způsobu narovnávání.

Nejenom díky termoregulačním, ale právě také díky výše zmíněným vlastnostem je mikoplyšové povlečení doslova perfektní volbou na chladné noci. Kromě toho materiál nežmolkovatí a zachovává si svou hebkost i po mnoha používáních. Nebojte se ho tedy vybrat i pro svou ložnici, kterou může ozdobit mikroplyšový set v podobě nejenom povlečení, ale také deky nebo rovnou prostěradla.

Vlastnosti a schopnosti mikroplyšového materiálu se potom násobí, takže vám bude i v mínusových teplotách opravdu teplo.