Dětské povlečení

Zatímco dospělým se mnohem lépe usíná v povlečení, které harmonicky ladí k estetické stránce jejich ložnice, dětem se dobře usíná s jejich milovanými hrdiny.

Děti se obecně obklopují rády tím, co se jim líbí, nehledě na to, jestli se to k sobě hodí nebo ne. Při výběru dětského povlečení tak musíte zohlednit nejenom věk dítěte, ale také to, co má právě danou dobu v oblibě, jinak se nikdy radostného křiku při rozbalování dárku nedočkáte. Stejně jako plyšák, ať už v podobě medvídka nebo pejska, chrání jejich sny před nočními můrami, také měkké peřiny s povlečením s jejich hrdiny a oblíbenými postavičkami je může snadněji ukolébat ke spánku.

Ačkoliv jsou některé motivy do jisté míry kýčovité, při výběru dětského povlečení se do svého potomka vžijte. Určitě byste v pěti letech také mnohem raději usínali s povlečením s McQueenem než v jednobarevném povlaku, který sotva může ochránit vaše sladké sny. Děti mají zkrátka jiné představy než dospělí a je nutné se jim v těchto ohledech spíše podvolit, než se je snažit přesvědčit o praktičtější stránce dané věci.

Velikost povlečení podle velikosti dítěte

Povlečení je nutné podřídit nejdříve věku dítěte. Menší děti, které ještě spí v postýlce, si vystačí s mnohem menší přikrývkou, než dítě desetileté, které spí v normální posteli. Malé přikrývky bývají obvykle v rozměrech 100 centimetrů na 135 či 140 centimetrů.

Když je dítě ještě takto malé, barva a styl povlečení závisí ještě na vás, takže si to užijte, dokud můžete. U těchto menších povlečení je lepší volit zapínání na zip, které je nejen komfortnější, ale zajistí, že se malý nezbeda do povlečení v noci nezamotá, až bude neklidný. Podobně také u větších dětí, jejichž přikrývky disponují stejnými rozměry jako ty pro dospělé, tedy mají 140 centimetrů na šířku a 200 centimetrů na délku.

V případě několik dětí, které spí na jedné větší posteli, potom můžete zvolit i francouzskou variantu přikrývky v rozměrech 200 x 200 cm či 220 centimetrů. Velikost přikrývky je zpočátku tím nejdůležitějších faktorem, protože klasická peřina by se vám do postýlky nemusela vejít, tudíž i povlečení na ni by bylo zbytečné.

Barvitost a styl dětského povlečení

Zatímco u dospěláckého povlečení se hraje na střídmost a jemné vzory, pro děti tato pravidla absolutně neplatí. Sice pro menší děti, které ještě spinkají v postýlce a mají tedy menší přikrývku, jsou voleny spíše jemnější hnědé nebo světle modré barvy, které působí uklidňujícím dojmem, v případě větších děti je tomu spíše naopak.

Dětská povlečení se hemží všemožnými animovanými postavičkami, ať už z klasických pohádek nebo nejnovějších animovaných celovečerních filmů. V tomto ohledu spíše opravdu závisí na tom, co se vašemu malému zrovna líbí, než na tom, co se líbí nebo nelíbí vám. Pokud si ale myslíte, že barevné povlečení s animovanými postavičkami je příliš, můžete se zaměřit i na v podstatě neutrální dětská povlečení. Na nich najdete obecné motivy, jako jsou zvířátka, hvězdičky či jiné geometrické vzory. Samozřejmě i v motivech najdete rozdíly mezi holčičími a klukovskými povlečeními. Zatímco pro kluky jsou to peřiny s obrázky aut, traktorů, nářadí, apod. u dívek jsou to spíše květiny, roztomilá zvířátka nebo víly.

Při volbě myslete za děti

Motivy mohou být ale do značné míry omezeny podle toho, jakou látku pro dětské povlečení zvolíte. Určitě si uvědomte, že dítě příliš nepozná, co je pro něj vhodné, proto určitě nepovolte, když se v létě bude chtít přikrývat zatepleným flanelovým povlečením. Zároveň určitě nevolte nic saténového, protože tento materiál nebo pro děti vůbec vhodný. Nejlepší je pro ně klasické bavlněné povlečení, které je ale nutné žehlit, nebo krepové povlečení, které stačí po vyprání poskládat.